Session Index

Lecture Sessions
Monday May 20, 2024 (11:30-13:00)

Amplifiers  Chair: Zunsong Yang - Institute of Microelectronics of the Chinese Academy of Sciences, Beijing, China.; Xinsheng Wang - Harbin Institute of Technology;

Models & Methods for Non-Linear Circuits & Systems  Chair: Federico Bizzarri - Politecnico di Milano-Italy; Maciej Ogorzałek - Jagiellonian University, Poland;

Data Path & Arithmetic Circuits and Systems  Chair: Chung-An Shen - National Taiwan University of Science; Lan-Da Van - National Yang Ming Chiao Tung University;

Hardware Security for IoT, Circuits, & Cyber-Physical Systems I  Chair: Yue Zheng - Chinese University of Hong Kong; Ayesha Khalid - Queen's University of Belfast;

Wireline Communications  Chair: Zhao Zhang - Institute of Semiconductors, Chinese Academy of Sciences;

Integrated Power Circuits & Charge Pumps  Chair: Junmin Jiang - Southern University of Science and Technology; Loai Salem - University of California, Santa Barbara;

Neural Interface Circuits & Systems I  Chair: Yan Liu - Shanghai Jiao Tong University; Julius Georgiou - University of Cyprus;

Neural Learning Systems: Optimizations & Applications I  Chair: Yang Zhao - Shanghai Jiaotong University; Zhongrui Wang - Hongkong University;

Learning-based Visual Signal Coding & Processing  Chair: Chae Eun Rhee - Inha University; Zhibo Chen - University of Science and Technology of China;

Cross Society Special Session: Flexible Circuits & Systems for the Era of Everything Intelligence  Chair: Xinmiao Zhang - Ohio State University;

Inversion Coefficient & Ratio-based (gm/ID, gm/Cg, etc.) Design Methodologies  Chair: Carlos Galup - Universidade Federal de Santa Catarina; Sylvain Bourdel - Grenoble INP - TIMA;

Novel Hardware Implementation of Learning Algorithms in Deep & Spiking Neural Networks I  Chair: Amirali Amirsoleimani - Lassonde School of Engineering at York University; Mostafa Rahimi Azghadi - James Cook University;

RFIC & AI: Pioneering New Wireless Communications  Chair: Francois Rivet - University of Bordeaux;

Monday May 20, 2024 (15:00-16:30)

LDO Regulators  Chair: Filippo Neri - Renesas Electronics, Zürich, Switzerland; Yanhan Zeng - Guangzhou University ;

AI & ML techniques for Non-Linear Circuits & Systems  Chair: Erivelton Nepomuceno - Maynooth University- Ireland; Mohammed Fouda - University of California, USA;

Low Power Logic, Circuits & Architectures I  Chair: Ettore Napoli - Università degli Studi di Salerno ; Naeem Abbasi - Qualcomm;

Digital Circuits, Systems & Architecture for Machine Learning I  Chair: Bo Wang - SUTD; Preet Yadav - NXP;

Optical Communications  Chair: Jongsun Park - Korea University;

Circuits & Systems for Energy Harvesting  Chair: Sijun Du - Delft University of Technology; Zhiyuan Chen - Fudan University;

Neural Interface Circuits & Systems II  Chair: Hanjun Jiang - Tsinghua University, China; Donald Lie - Texas Tech University;

Neural Learning Systems: Transformers & Applications I  Chair: Chang Gao - TU Delft; Huanglong Li - Tsinghua University;

Image/Video Coding & Standardization  Chair: Yibo Fan - Fudan University; Xin Jin - Tsinghua University;

Optical & Wireless Communication & Sensing Technologies in Terrestrial & Non-Terrestrial Systems for 6G I  Chair: Shintaro Arai - Okayama University of Science; Di He - Shanghai Jiao Tong University;

Innovations in Computational Intelligence: Studies on Structures, Detection, & Optimization  Chair: Haruna Matsushita - Kagawa University; Kenya Jin'no - Tokyo City University;

Novel Hardware Implementation of Learning Algorithms in Deep & Spiking Neural Networks II  Chair: Amirali Amirsoleimani - Lassonde School of Engineering at York University; Mostafa Rahimi Azghadi - James Cook University;

Delta-Sigma ADCs & its AI application  Chair: Qiang Li - University of Electronic Science and Technol; Liang Qi - Shanghai Jiao Tong University;

Monday May 20, 2024 (17:00-18:30)

Analog Signal Processing I  Chair: Mohamad Sawan - Westlake University; Shahriar Mirabbasi - University of British Columbia;

Sigma Delta Modulator for ADC  Chair: Jorge Fernandes - INESC-ID / Instituto Superior Técnico; Vishal Saxena - University of Delaware;

Low Power Logic, Circuits & Architectures II  Chair: Naeem Abbasi - Qualcomm; Tony Tae-Hyoung Kim - Nanyang Technological University;

Digital Circuits, Systems & Architecture for Machine Learning II  Chair: Martinez Alonso Abdel - Tokyo Institute of Technology; Tian-Sheuan Chang - National Yang-Ming Chiao-Tung University;

Cryptography & Hardware Security  Chair: Maire O'Neill - Queen's University Belfast; Dur-e-Shahwar Kundi - PQShield Ltd, UK;

Circuits & Systems for Wireless Power Transfer Applications  Chair: Chi-Seng Lam - University of Macau; Chi K. Tse - City University of Hong Kong;

Machine Learning & Signal Processing for Biomedical Systems I  Chair: Xiao Liu - Fudan University, China; Jie Chen - University of Alberta, Edmonton, AB, Canada;

Neural Learning Systems: Techniques & Applications I  Chair: Yifei Shen - École Polytechnique Fédérale de Lausanne; Li Yi - Huazhong University of Science and Technology;

Deep Learning for Visual Signal Representation & Processing  Chair: Lap-Pui Chau - Hongkong Polytech Univ.; Zhu Li - Univ of Missouri, Kansas City;

Optical & Wireless Communication & Sensing Technologies in Terrestrial & Non-Terrestrial Systems for 6G II  Chair: Shintaro Arai - Okayama University of Science; Di He - Shanghai Jiao Tong University;

Improving Student Retention & Use of AI/ChatGPT in Engineering Education  Chair: Mohsin Jamali - University of Texas Permian Basin; Ljiljana Trajkovic - Simon Fraser University;

Various Synchronization in Coupled Nonlinear Circuits with Specialized Coupling & Applications  Chair: Yoko Uwate - Tokushima University; Tadashi Tsubone - Nagaoka University of Technology;

AI-Based Detection & Estimation for Health & Security Applications  Chair: Wei Liu - Queens Mary University of London; Yudong Zhang - University of Leicester;

Tuesday May 21, 2024 (10:30-12:00)

Fractional N & All Digital PLL  Chair: Hui Wang - Shanghai Jiao Tong University; Robert Sobot - University of Western Ontario;

ADC/DAC Circuits  Chair: Ankesh Jain - IIT Delhi; Jose de la Rosa - Institute of Microelectronics of Seville;

Advanced Memory & Computing-in-Memory Circuits I  Chair: Anh Tuan Do - IME ASTAR; Tian-Sheuan Chang - National Yang-Ming Chiao-Tung University;

Digital Circuits, Systems & Architecture for Machine Learning III  Chair: Yeong-Kang Lai - National Chung Hsing University; Bruce Sham - University of Auckland;

Wireless Communications I  Chair: Jiafeng Xie - Villanova University;

Modeling & Control of Power & Energy Circuits & Systems  Chair: Hirro Sekiya - Chiba University; Giulia Di Capua - University of Cassino and Southern Lazio;

Multimedia Systems for Coding & Processing  Chair: Jiaying Liu - Peking University; Li Li - University of Science and Technology of China;

Neuromorphic Spiking Learning Systems & Applications I  Chair: Mostafa Rahimi Azghadi - James Cook University; Zhuo Zou - Fudan University;

Compact Smart Wearable Devices & Digital Health  Chair: Guoxing Wang - Shanghai Jiao Tong Univ, China; Yao Wang - Chinese University of Hong Kong;

Grand Challenge on Neural Network-based Video Coding  Chair: Li Zhang - Bytedance Inc.; Kai Zhang - Bytedance Inc.;

12th International Workshop on Computational Intelligence for Multimedia Understanding  Chair: Maria Trocan - ISEP;

Trustable & Sustainable Intelligent Circuits & System Design  Chair: Kun-Chih - Jimmy Chen - National Yang Ming Chiao Tung University; Trevor E. Carlson - National University of Singapore;

Tuesday May 21, 2024 (14:00-15:30)

High Frequency PLLs & Oscillators  Chair: Jose de la Rosa - Institute of Microelectronics of Seville; Xi Zhu - University of Technology Sydney;

ADC Circuit Techniques  Chair: Jorge Fernandes - INESC-ID / Instituto Superior Técnico; Ankesh Jain - IIT Delhi;

Advanced Memory & Computing-in-Memory Circuits II  Chair: Bo Wang - SUTD; Mircea Stan - University of Virginia;

Digital Circuits, Systems & Architecture for Machine Learning IV  Chair: Boris Vaisband - McGill University; Anh Tuan Do - IME ASTAR;

6G, loT Systems & Sensor Networks I  Chair: Susanto Rahardja - Northwestern Polytechnical University; Shan Cao - Shanghai Unviersity;

High-Efficiency Power Converters & Drive Circuits  Chair: Dimitri Galayko - Sorbonne University; Yang Jiang - University of Macau;

Deep Learning in Multimedia Applications  Chair: Ngai-Man Cheung - Singapore University of Technology and Design; Yiling Xu - Shanghai Jiao Tong University;

Neuromorphic Spiking Learning Systems & Applications II  Chair: Hailong Jiao - Peking University; Zhongrui Wang - Hongkong University;

Signal Processing for Sensor Arrays & Networks  Chair: Qing Shen - Beijing Institute of Technology; Yun Chen - Fudan University;

Emerging Technologies in Neural Prosthetic & Bio-inspired Devices  Chair: Hiroyuki Torikai - Hosei University, Japan; Hirro Sekiya - Chiba University;

Emerging Non-Volatile Devices for Computing  Chair: Sahil Shah - University of Maryland, College Park; Aishwarya Natarajan - Hewlett Packard Labs;

Technology & Agribusiness  Chair: Victor Grimblatt - Synopsys; Danilo Demarchi - Politecnico di Torino;

Physical Hardware Evaluation from Design Trust to System Reliability  Chair: Deruo Cheng - NTU; Gwee Bah Hwee - NTU;

Wednesday May 22, 2024 (09:00-10:30)

Voltage Regulators & Current Reference  Chair: Liheng Lou - University of Science and Technology of China; Xi Zhu - University of Technology Sydney;

Memory Circuits & Interconnects  Chair: Zunsong Yang - Institute of Microelectronics of the Chinese Academy of Sciences, Beijing, China.; Hui Wang - Shanghai Jiao Tong University;

SOC, NOC, Multi-Core, & 3D/2.5D Systems  Chair: Kun-Chih - Jimmy Chen - National Yang Ming Chiao Tung University; Fakhrul Zaman Rokhani - University Putra Malaysia;

Circuit Techniques for Computing-in-Memory & Machine Learning  Chair: Shuenn-Yuh Lee - National Cheng Kung University; Mladen Berekovic - Universität zu Lübeck;

Quantum Computing Circuits & Systems I  Chair: Georgios Sirakoulis - Democritus University of Thrace; Vasileios Ntinas - TU Dresden;

Education in Circuits & Systems I  Chair: Carlos Silva Cárdena - Pontificia Universidad Catolica del Peru; Izzet Kale - University of Westminster, UK;

Biomedical Circuits & Systems I  Chair: Yuanjin Zheng - Nanyang Technological University, Singapore; Mohamad Sawan - Westlake University;

Neuromorphic Systems I  Chair: Fernando Perez Peña - Universidad de Cádiz; Juan Pedro Domínguez Morales - Universidad de Sevilla;

Image Processing  Chair: Fengwei An - Southern University of Science and Technology; Xin Lou - ShanghaiTech University;

Brain Computer Interface: Algorithm & Signal Processing  Chair: Yasue Mitsukura - Keio University; Yoshifumi Nishio - Tokushima University, Japan;

Improving the Accuracy & Reliability of Analog-Based In-Memory Computing Systems I  Chair: Corey Lammie - IBM Research - Zurich; Jason K. Eshraghian - University of California, Santa Cruz;

Smart 6G Wireless Baseband: Design & Implementations  Chair: Chuan Zhang - Southeast University, China; Suwen Song - Sun Yat-sen University;

Efficient Processing of Large Language Models at the Edge  Chair: Hao Zhang - Ocean University of China; Seok-Bum Ko - University of Saskatchewan;

Wednesday May 22, 2024 (11:00-12:30)

Analog Techniques I  Chair: Edoardo Bonizzoni - University of Pavia; Liheng Lou - University of Science and Technology of China;

Voltage Reference Circuits  Chair: Xinsheng Wang - Harbin Institute of Technology; Yanhan Zeng - Guangzhou University ;

Programmable & Reconfigurable Array Architectures  Chair: Fakhrul Zaman Rokhani - University Putra Malaysia; Malgorzata Chrzanowska-Jeske - Portland State University;

Ultra-low Power Circuits & Systems  Chair: Kwen-Siong Chong - Zero-Error Systems; Mladen Berekovic - Universität zu Lübeck;

Advanced CMOS, Cryogenics and 3D Integration  Chair: Sorin Cotofana - TU Delft; Georgios Sirakoulis - Democritus University of Thrace;

Dynamic & Event-Driven Vision Sensors  Chair: Chiara Bartolozzi - Istituto Italiano di Tecnologia, Genova, Italy; Xiaojin Zhao - Shenzhen University, Shenzhen, China;

Biomedical Circuits & Systems II  Chair: Jingna Mao - Chinese Academy of Sciences, China; Zhiping Lin - Nanyang Technological University;

Neuromorphic Systems II  Chair: Yifei Shen - École Polytechnique Fédérale de Lausanne; Chetan Singh Thakur - India Institute of Science;

Filter Design, Implementation & Application   Chair: Gordana Jovanovic Dolecek - National Institute of Astrophysics, Optics and Electronics, Mexico; Mrityunjoy Chakrabor - Indian Institute of Technology (IIT), Kharagpur;

Brain Computer Interface: Hardware & Circuit Design  Chair: Minkyu Je - KAIST, Korea; Yoshifumi Nishio - Tokushima University, Japan;

Improving the Accuracy & Reliability of Analog-Based In-Memory Computing Systems II  Chair: Corey Lammie - IBM Research - Zurich; Jason K. Eshraghian - University of California, Santa Cruz;

Recent Progress in Analysis & Estimation of Bifurcation Phenomena  Chair: Masaharu Adachi - Tokyo Denki University; Yoshitaka Itoh - Hokkaido University of Science;

Ultra-Low-Power ICs Enabling Sensor Nodes Without Batteries  Chair: Volkan Kursun - Bilkent University; Orazio Aiello - University of Genoa;

Wednesday May 22, 2024 (13:30-15:00)

Photonics & mm-Wave Circuits  Chair: Vishal Saxena - University of Delaware; Xi Zhu - University of Technology Sydney;

RF & mm-Wave Circuits I  Chair: Raafat Lababidi - ENSTA Bretagne; Yanhan Zeng - Guangzhou University ;

Hardware Security for Logic, Circuits & Architectures I  Chair: Chip Hong Chang - Nanyang Technological University; Ayesha Khalid - Queen's University of Belfast;

Advanced Techniques for Digital Integrated Circuits & Systems I  Chair: Robert Chen-Hao Chang - National Chung Hsing University; Mircea Stan - University of Virginia;

Computing with Emergent Technologies II  Chair: Vita Pi-Ho Hu - National Taiwan University; Sorin Cotofana - TU Delft;

Sensory Signals Processing Circuits  Chair: Ibrahim Elfadel - Khalifa University of Science and Technology, Abu Dhabi, AUE; Paula López - Universidade de Santiago de Compostela, Spain;

Wearable Biomedical Circuits & Systems I  Chair: Junchao Wang - Chongqing University; Danilo Demarchi - Politecnico di Torino;

Neural Memristive In-Memory Computation Systems  Chair: Shijun Liang - Nanjing University; Jianshi Tang - Tsinghua University;

Machine Learning for Speech & Language Processing  Chair: Tokunbo Ogunfunmi - Santa Clara University, US;

Intelligent & Data Analytics to Real-Life Complex Networks & Nonlinear Systems I  Chair: Dong Liu - City University of Hong Kong; Yongxiang Xia - Hangzhou Dianzi University;

Artificial Intelligence in Power & Energy Circuits & Systems I  Chair: Herbert Ho-Ching Lu - University of Western Australia; Junrui Liang - ShanghaiTech University;

Emerging AI-driven Visual Computing & Multimodal Learning for Real-world Applications  Chair: Kejun Wu - Nanyang Technological University; Yi Wang - Hong Kong Polytechnic University;

Theory & Applications of Memristor Devices, Circuits, & Systems for Bio-Inspired Electronics I  Chair: Alex James - Digital University Kerala; Alon Ascoli - Technische Universität Dresden;

Wednesday May 22, 2024 (15:30-17:00)

Analog Techniques II  Chair: Edoardo Bonizzoni - University of Pavia; Yuxuan Luo - Zhejiang University;

Time Interleaved & SAR ADC  Chair: Qiang Li - University of Electronic Science and Technol; Shahriar Mirabbasi - University of British Columbia;

Hardware Security for Logic, Circuits & Architectures II  Chair: Yue Zheng - Chinese University of Hong Kong; Preet Yadav - NXP;

Electronic Design Automation & Physical Design I  Chair: Ioannis Savidis - Drexel University; Yuhang Zhang - Shanghai Jiao Tong University;

Computing with Emergent Technologies I  Chair: Georgios Sirakoulis - Democritus University of Thrace; Vita Pi-Ho Hu - National Taiwan University;

2D/3D Image Sensors  Chair: Shoushun Chen - Nanyang Technological University, Singapore; Amine Bermak - Hamad Bin Khalifa University, Doha, Qatar;

Lab-on-Chip & Point-of-Care Biomedical Diagnostics  Chair: Sohmyung Ha - New York Univeristy; Matthew Johnston - Oregon State University, USA;

Biomedical Signal & Image Processing   Chair: Izzet Kale - University of Westminster, UK; Jiuwen Cao - Hangzhou Dianzi University, China;

Intelligent & Data Analytics to Real-Life Complex Networks & Nonlinear Systems II  Chair: Xi Zhang - Beijing Institute of Technology; Yongxiang Xia - Hangzhou Dianzi University;

Millimeter-Wave & Sub-THz 5G/6G/SATCOM Broadband Circuits & Systems  Chair: Donald Lie - Texas Tech University; Chien-nan Kuo - National Yangming Chiao-Tung University;

Poster Sessions
Monday May 20, 2024 (11:00-13:00)

SAR ADC I  Chair: Liheng Lou - University of Science and Technology of China;

SAR ADC II  Chair: Ankesh Jain - IIT Delhi;

Hardware Security for IoT, Circuits, & Cyber-Physical Systems II  Chair: Chip Hong Chang - Nanyang Technological University;

Hardware Security for IoT, Circuits, & Cyber-Physical Systems III  Chair: Yeong-Kang Lai - National Chung Hsing University;

Computing with Emergent Technologies III  Chair: Vasileios Ntinas - TU Dresden;

Advanced Technologies for Front-end & Back-end-of-line  Chair: Vita Pi-Ho Hu - National Taiwan University;

Biomedical Circuits & Systems  Chair: Jennifer Blain Christen - Arizona State university, Tempe, AZ, USA;

Neural Learning Systems: Techniques & Applications II  Chair: Zhuo Zou - Fudan University;

Detection & Estimation  Chair: Zhiping Lin - Nanyang Technological University;

Live Demo I  Chair: Chao Wang - Huazhong University of Science and Technology; Deruo Cheng - NTU;

IoT Sensors  Chair: Jie Chen - University of Alberta, Edmonton, AB, Canada; Jennifer Blain Christen - Arizona State university, Tempe, AZ, USA;

Biomedical Sensors  Chair: Milin Zhang - Tsinghua University, Beijing, China; Yuanqi Hu - Beihang University, China;

Monday May 20, 2024 (16:30-18:30)

Circuit Techniques for ADC  Chair: Qiang Li - University of Electronic Science and Technol;

Reference & Regulators  Chair: Yanhan Zeng - Guangzhou University ;

Digital Circuits, Systems & Architecture for Machine Learning V  Chair: Bruce Sham - University of Auckland;

Digital Circuits, Systems & Architecture for Machine Learning VI  Chair: Chung-An Shen - National Taiwan University of Science;

Tuesday May 21, 2024 (10:00-12:00)

RF & Analog Amplifiers  Chair: Vishal Saxena - University of Delaware;

Analog Signal Processing II  Chair: Shahriar Mirabbasi - University of British Columbia;

Low Power Logic, Circuits & Architectures III  Chair: Mohsin Jamali - University of Texas Permian Basin;

Low Power Logic, Circuits & Architectures IV  Chair: Martinez Alonso Abdel - Tokyo Institute of Technology;

Circuits & Systems for Wireless Power Transfer  Chair: Junrui Liang - ShanghaiTech University;

Quantum Computing Circuits & Systems II  Chair: Vasileios Ntinas - TU Dresden;

Wearable Biomedical Circuits & Systems II  Chair: Pau-Choo Chung - National Cheng Kung University, Taiwan;

Neural Learning Systems: Optimizations & Applications II  Chair: Yang Zhao - Shanghai Jiaotong University;

Compressive Sensing & Sparsity Applications  Chair: Mrityunjoy Chakrabor - Indian Institute of Technology (IIT), Kharagpur;

Applications of Non-Linear Circuits & Systems  Chair: Michael Peter Kennedy - University College Dublin; Giuseppe Grassi - University of Salento, Italy;

Artificial Intelligence in Power & Energy Circuits & Systems II  Chair: Herbert Ho-Ching Lu - University of Western Australia; Junrui Liang - ShanghaiTech University;

Theory & Applications of Memristor Devices, Circuits, & Systems for Bio-Inspired Electronics II  Chair: Alon Ascoli - Technische Universität Dresden; Alex James - Digital University Kerala;

Tuesday May 21, 2024 (14:00-16:00)

Pipelined & Time Interleaved ADC  Chair: Xinsheng Wang - Harbin Institute of Technology;

Analog & Mixed Signal Circuits & Systems  Chair: Filippo Neri - Renesas Electronics, Zürich, Switzerland;

Digital Circuits, Systems & Architecture for Machine Learning VII  Chair: Robert Chen-Hao Chang - National Chung Hsing University;

Advanced Techniques for Digital Integrated Circuits & Systems II  Chair: Mircea Stan - University of Virginia;

Power Converters & Charge Pumps  Chair: Mo Huang - University of Macau;

Wireline & Optical Communications  Chair: Wael Badawy - the International Centre for Arbitration, Egypt; Jongsun Park - Korea University;

Biomedical Signal/Image Processing, Circuits & Systems  Chair: Yu Wu - University College London, UK;

Neuromorphic Systems III  Chair: Fernando Perez Peña - Universidad de Cádiz;

Imaging & Sensing  Chair: Tong Zhou - Nanjing University of Science and Technology;

Live Demo II  Chair: Deruo Cheng - NTU; Chao Wang - Huazhong University of Science and Technology;

Education in Circuits & Systems II  Chair: Babak Ayazifar - University of California, Berkeley; Ljiljana Trajkovic - Simon Fraser University;

Optimization & Machine Learning for Signal Processing  Chair: Mohsin Jamali - University of Texas Permian Basin;

Wednesday May 22, 2024 (10:30-12:30)

Analog Techniques III  Chair: Robert Sobot - University of Western Ontario;

Analog Techniques IV  Chair: Sohmyung Ha - New York Univeristy;

Electronic Design Automation & Physical Design II  Chair: Yuhang Zhang - Shanghai Jiao Tong University;

Electronic Design Automation & Physical Design III  Chair: Kwen-Siong Chong - Zero-Error Systems;

Power Converters & Driver Circuits  Chair: Yanhan Zeng - Guangzhou University ; Tsung-Heng Tsai - National Yang Ming Chiao Tung University;

Wireless Communications II  Chair: Wael Badawy - the International Centre for Arbitration, Egypt; Maire O'Neill - Queen's University Belfast;

Machine Learning & Signal Processing for Biomedical Systems II  Chair: Chris Lee - National Cheng Kung University, Taiwan;

Neuromorphic Systems IV  Chair: Chang Gao - TU Delft;

Image/Video Quality Assessment & Enhancement  Chair: Guangtao Zhai - Shanghai Jiao Tong University;

Live Demo III  Chair: Chao Wang - Huazhong University of Science and Technology; Deruo Cheng - NTU;

Multimedia Applications & Visual Representation  Chair: Guangtao Zhai - Shanghai Jiao Tong University;

Integrated Biomedical & Biosensing Circuits & Systems  Chair: Pantelis Georgiou - Imperial College London;

Wednesday May 22, 2024 (15:00-17:00)

Interface Circuits  Chair: Sohmyung Ha - New York Univeristy;

RF & mm-Wave Circuits II  Chair: Raafat Lababidi - ENSTA Bretagne;

Digital Integrated Circuits & Systems  Chair: Tony Tae-Hyoung Kim - Nanyang Technological University;

Advanced Memory & Computing-in-Memory Circuits III  Chair: Shuenn-Yuh Lee - National Cheng Kung University;

Circuits & Systems for Switch-Mode DC-DC Power Supplies  Chair: Yanzhao Ma - Northwestern Polytechnical University;

6G, loT Systems & Sensor Networks II  Chair: Dur-e-Shahwar Kundi - PQShield Ltd, UK; Yuan-Hao Huang - National Tsing Hua University;

Wireless & Implantable Biomedical Circuits & Systems  Chair: Shuenn Yuh - National Cheng Kung University, Taiwan;

Neuromorphic Spiking Learning Systems & Applications III  Chair: Qinyu Chen - Leiden University;

Algorithms & Hardware for Low-complexity Visual Signal Processing  Chair: Ying Liu - Santa Clara University;

Neural Learning Systems: Transformers & Applications II  Chair: Shih-Chii Liu - University of Zurich - ETH Zürich;